Forum Marinumin talvilomaviikko
Merikeskuksessa lomalaisia ilahduttaa museolaiva Suomen Joutsen, joka on avoinna koko viikon 8. Lisäksi museo kutsuu loamanviettoon monipuolisella talvilomaohjelmalla.
Merimaalareiden ateljee:
Suomen Joutsenen välikannella toimii non-stop periaatteella toimiva Merimaalareiden ateljee ti-su klo 11-16
Töissä merellä -johdatukset:
Millaista oli purjehtia purjelaivalla? Olisiko sinusta merenkulkijaksi? Lähdöt opastukselle ti-su klo 10:30. Opastus on suunnattu lapsille ja se soveltuu etenkin 5-10-vuotiaille. Kierros kestää noin 30 minuuttia. Kierros lähtee punatiilisen rakennuksen aulasta.
Suomen Joutsenen takilapaja:
Takilapaja on avoinna Kruununmakasiinin vintillä ti-pe klo 12-15. Tule tutustumaan käynnissä olevaan Suomen Joutsenen takilaremonttiin. Pääset myös keskustelemaan aluksen henkilökunnan kanssa käynnissä olevasta remontista.
Kadonneen kapteenin mysteeri:
Kapteeni Tuuli Meritähti lähti vuosia sitten viimeiselle purjehdusmatkalle. Laiva palasi takaisin, mutta ilman kapteeniaan. Päänäyttelyssämme pääset suorittamaan mysteeripelin. Kulje museossa, tutki esineitä ja selvitä kapteenin salaisuus!
Lue lisää https://www.forum-marinum.fi/fi/tapahtumat/talviloma-17-2-22-2-2026/

Merimuseon talviloman Muumiseikkailu
Rohkeus, rakkaus, vapaus! Ystävänpäivää voi viettää Kotkassa Muumien seurassa museossa. Talvilomalla Muumiseikkailu johdattaa muumien maailmaan Suomen merimuseossa. Muissakin näyttelyissä Merikeskus Vellamossa riittää ihmeteltävää kaikenikäisille! Talvilomakeskiviikkoina voi näyttelyn lisäksi nähdä kaksi Tove Janssonin muumikuvakirjoihin perustuvaa lyhytelokuvaa.
Muumilyhytelokuvia keskiviikkoisin viikoilla 8 ja 9
Talvilomaviikoilla muumien ystävät voivat näyttelyvierailun ohessa katsoa kaksi Tove Janssonin rakastettuihin kuvakirjoihin perustuvaa lyhytelokuvaa.
Klo 11.00 ja 13.00 Kuinkas sitten kävikään? -animaatio
Kaikenikäisille sallittu animaatio perustuu Tove Janssonin vuonna 1952 julkaistuun kuvakirjaan. Muumipeikko, Mymmeli ja Pikku Myy seikkailevat ja joutuvat ihmeellisiin kommelluksiin kaikenikäisille sallitussa animaatiossa, joka perustuu Tove Janssonin vuonna 1952 julkaistuun kuvakirjaan.
Klo 12.00 ja 14.00 Kuka lohduttaisi nyytiä? -animaatio
Animaatio perustuu Tove Janssonin vuonna 1960 julkaistuun samannimiseen kuvakirjaan. Yksinäinen nyyti oppii selättämään pelkonsa, kun hänen täytyy pelastaa tuittu Mörön kynsistä. Animaation ajaton tarina rohkeudesta ja ystävyydestä perustuu Tove Janssonin vuonna 1960 julkaistuun kuvakirjaan.
Lue lisää https://www.kansallismuseo.fi/fi/tapahtumat/talviloman-muumiseikkailu

Apinamaista meininkiä talvilomalla Mobiliassa
Etelä-Suomen ja Pirkanmaan koululaisten talvilomaviikoilla 16.2.–1.3.2026 on tarjolla ohjelmaa koko perheelle. Tänä vuonna talvilomaviikkoja vietetään erityisen apinamaisissa tunnelmissa Honda Monkey -mopoja esittelevän Apinatarha-näyttelyn myötä.
22.2. Lada Kerhon perinteistäkin perinteisempi talvikokoontuminen, joita on pidetty Mobiliassa kerhon perustamisvuodesta 1997 alkaen Kummeli-sketsin innoittamana.
Monkeyversumi päräyttää lauantaina 28.2. meiningin Mobiliassa kattoon! Maailmankaikkeuden mahtavin Honda Monkey -kohtaaminen tuo Monkey-mopojen suomalaisen lajikirjon ensimmäistä kertaa koolla yhteen paikkaan. Muuten vain mopoista innostuneelle on nähtävillä eri tavoin laiteltuja mopoja, tietoa harrastusmahdollisuuksista ja hyvää meininkiä.
Talvilomaviikolla on runsaasti tekemistä koko perheelle: Apinatarhan häkin ovi oli vain hetken avoinna, silti apinat ehtivät piiloutua näyttelytiloihimme! Tulee bongaamaan apinoita, ja kotiin vietävän paperiapinan pääset askartelemaan päivittäisissä työpajoissamme. Isommille perheenjäsenille tarjoamme keskiviikkoisin mahdollisuuden lähteä tutustumaan yleisöopastuksella museon kokoelmatiloihin, jotka ovat normaalisti yleisöltä suljetut. Lisäksi Pirkanmaan talvilomaviikolla järjestämme perheopastuksia Honda Monkey -mopoja esittelevään Apinatarha-näyttelyyn ja perheen pienimmät pääsevät testaamaan omaa mopovauhtiaan kurkkumopokisassa. Lue lisää talviloman ohjelmasta https://mobilia.fi/fi/tapahtuma/mobilian-talvilomaviikot-2026/
Mobilia ravintola tarjoaa Pirkanmaan talvilomaetutalvilomaviikon ajan aikuisen seurassa ruokailevien alle 13-vuotiaiden lasten lounaat hintaan 5 €/lapsi, lapsille jälkkäriksi jäätelötikku!

Pelimuseo
Mitalimaanantaina kisaillaan Jääkiekkomuseossa ja Pelimuseossa! Lue lisää https://www.vapriikki.fi/tapahtuu/talvilomaviikko/
Postimuseolla pöllöpostia
Museokeskus Vapriikissa Tampereella on ohjelmaa talvilomalla 23.-27.2. joka päivä! Pöllöpostiperjantaina 27.2., luvassa on luontoaiheista ohjelmaa Erik Bruunin linnut -näyttelyssä ja Tampereen luonnontieteellisessä museossa.
Kello 10.30 Sirkuttava satuhetki
Koko perheen satuhetkellä lennähdetään lintujen maailmaan.
Kello 11 ja klo 13: Perhekierros: Yöllistä elämää
Luonnontieteellisen museon teemakierroksella tutustutaan pirkanmaalaisiin yöeläjiin.
Kello 11.30 tietoisku Erik Bruunin linnut -näyttelyyn
Erik Bruunin rakkaus luontoon näkyy postimerkeissä. Tutustumme graafikon lintuaiheisiin postimerkkien luonnoksiin ja tutkimme mitä lintuja on päätynyt postimerkkeihin vuosien varrella.
Kello 13 – 15 Magneettipaja
Tule askartelemaan uniikki jääkaappimagneetti vanhoista postimerkeistä ja ensipäiväkuorista. Paja sopii kaikenikäisille, pienimmät lapset vanhemman avustuksella.
Pöllöpostiperjantain tarkka ohjelma löytyy Postimuseon sivuilla https://www.postimuseo.fi/tapahtuma/talvilomaviikko/

Radio- ja tv-museo Mastola
Radio- ja tv-museo Mastolan näyttelyissä selviää, mikä on Lahden suurasema ja miksi se aikoinaan päätettiin rakentaa juuri Lahteen. Näyttelyt myös kertovat elävästi suomalaisesta radio- ja tv-alasta niin kuuntelijan, katsojan kuin ohjelmantekijöiden näkökulmasta. Museossa pääsee testaamaan säätiedotuksen tekoa sekä kokemaan vanhoja lastenohjelmia, elävän olohuoneen ja muuta jännittävää. Mastolassa on mahdollista istahtaa kahville tai syödä omia eväitä viihtyisässä Arvin kahviossa. Kahvittelutilassa voit nauttia automaatista laadukkaita erikoiskahveja, kaakaota, sekä teetä 1 € hintaan. Radiomäeltä on lyhyt kävelymatka Lahden keskustaan, mistä löytyy useita ravintoloita. Museokaupastamme löytyy museon erikoisalaan liittyviä tuotteita, kuten radio- ja tv-historiaan liittyviä kirjoja ja retro-julisteita.
![]()
Suomen Ilmailumuseon lennokasta talvilomatekemistä
Ilmailumuseossa talvilomaa vietetään monipuolisen ohjelman merkeissä. Talvilomaohjelma tarjoaa mahdollisuuden tutustua ilmailun historiaan, tekniikkaan ja elämyksiin koko perheen voimin. Museo on avoinna joka päivä maanantaista sunnuntaihin (opastukset ja esitys klo13).
Ohjelmassa on muun muassa teemaopastuksia, joissa tutustutaan lentämiseen talviolosuhteissa, lentotekniikan historiaan, lentomatkustamiseen sekä sota- ja siviili-ilmailun historiaan. Sunnuntaina ohjelmassa on myös Pikku Pilotin lentokoulu. Keskiviikkona museossa koetaan Mamia Companyn Suomen Ilmailumuseolle suunnitteleman tanssiteoksen ensiesitys. Esitys Siipien havinassa tarkastelee lentämistä lintujen näkökulmasta.
Ohjatun ohjelman lisäksi museossa voi seikkailla omatoimisesti Siivekäs suunnistuksen avulla sekä viettää aikaa askartelu- ja piirustusnurkkauksessa. Museon Kahvila Yläpilvi tarjoaa talvilomalaisille laskiaispullia ja muita lomaherkkuja.
Talvilomaviikko on myös erinomainen ajankohta kokea lentosimulaattorielämys. Museolla lennetään erilaisia lentoelämyksiä ennakkovarauksesta modernilla siviilikoneella, kahdella erilaisella matkustajakoneella ja toisen maailmansodan hävittäjällä. Lisätietoja museon talvilomaohjelmasta https://ilmailumuseo.fi/tulevat-tapahtumat/

Suomen Rautatiemuseolla monenlaista ohjelmaa lomailijoille
Etelä-Suomen koulujen lomalaisille on luvassa rautatieaiheisia leikkejä ja pelejä sekä tutustumista näyttelyihin mielenkiintoisten tehtävien ja opastusten kanssa. Tarinatuokiossa rauhoitutaan kuuntelemaan junanvaunun penkillä. Viikko on täynnä mukavaa yhteistä puuhaa kaikenikäisille. Tervetuloa viihtymään!
Museon sisääntuloaulan yhteydessä olevasta Stjernvall-salista löytyy rautatieaiheisia leluja, palapelejä ja pelejä omatoimiseen puuhailuun jo la 14.2. alkaen.
Lastenopastuksilla kerrotaan Suomen vanhimmista höyryvetureista ja niiden hauskoista lempinimistä. Opastukset pidetään tiistaina 17.2. ja torstaina 19.2. alkaen klo 11.30. Kierrokset lähtevät museon aulasta eikä niihin ole ennakkoilmoittautumista.
Keskiviikkona 18.2. ja perjantaina 20.2. työpajassa rakennetaan vetureita puupalikoista. Palikoiden lisäksi käytämme akryylimaaleja, kuumaliimaa sekä mielikuvitusta. Työpaja järjestetään klo 12.30 – 14.30 ja se toimii non stop -periaatteella. Tiistaina 17.2. ja torstaina 19.2. klo 14.30 pidetään tarinatuokio, jossa rauhoitutaan kuuntelemaan juna-aiheisia satuja vanhassa junanvaunussa.
Museon näyttelyissä voi tehdä mielenkiintoisia ja hauskoja rautateiden historiaan liittyviä omatoimisia tehtäviä. Bongaa britit -tehtävässä etsitään ja päätellään kuvien ja vihjeiden avulla vastauksia kysymyksiin. Bongaa kirjaimet -tehtävässä etsitään museon vetureihin ja vaunuihin piilotettuja kirjaimia. Molemmat tehtävät soveltuvat kaikenikäisille.
Aulakahvilasta löytyvät kuumat ja kylmät juotavat sekä pientä makeaa ja suolaista syötävää. Lue lisää talvilomaviikon ohjelmasta https://rautatiemuseo.fi/rtm-event/talvilomaviikko/

Tekniikan museossa testataan talvilomalla uutta Pikku sähköinsinöörin koulua!
Tule polkemaan sähköä, rakentamaan tuulivoimaa, muovailemaan sähköistä taikinaa ja tutkimaan sähköllä toimivia esineitä. Lue lisää loman ohjelmasta https://www.tekniikanmuseo.fi/tapahtuma/talvilomaviikon-ohjelma-16-2-20-2-2026/

Mukavaa talvilomaa kaikille toivottavat Trafiikki-museot!
Tilaa ilmoitus uudesta blogikirjoituksesta
